Niedziela, 2017-11-19
Elżbiety, Faustyny

Historia Przedszkola

Jesteś tu: » Strona startowa » O przedszkolu » Historia Przedszkola

Przedszkole nr 55 jest usytuowane w Śródmiejskiej dzielnicy Wrocławia przy ul. Nowowiejskiej 36, pomiędzy ulicami N. Barlickiego i S.Żeromskiego bliżej ulicy Jedności Narodowej.

Budynek przedszkola to kamienica wybudowana  1900 r., która ma już 112 lat! o powierzchni 1262 m oraz przyległy teren ok. 750 m na którym jest plac zabaw dla dzieci.

Przedszkole zostało powołane w sierpniu 1980 r.

W latach 1950-1980 w budynku mieścił się Komitet Dzielnicowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Na fali ruchów solidarnościowych budynek odebrano PZPR i przekazano na cele publiczne.

W wakacje 1980 r po przeprowadzonym remoncie wszystkie pomieszczenia zostały przystosowane na potrzeby dzieci. Przedszkole ruszyło od nowego roku szkolnego 1980/81 i początkowo dzieci zostały przyjęte do 4 grup wiekowych od 3 - 6 lat. W następnym roku, w związku z dużym zapotrzebowaniem społecznym i wyżem demograficznym rozszerzono organizację do 6 grup.

W poszczególnych grupach w zajęciach i zabawach uczestniczylo nawet do 40 zapisanych dzieci.

Kolejny remont kapitalny placówka przeszła po 25 latach działalności, w r.szk.. 2005/06.

Dzięki znacznym nakładom finansowym Miasta wykonano m.in. całkowitą modernizację bloku żywienia i przystosowano pod catering (wraz z wyposażeniem pomieszczeń i jadalni), wykonano nowe łazienki dla dzieci przy każdej z 6 sal; z pomieszczeń po starych wspólnych dla 3 grup łazienkach wykonano 2 sale dodatkowe: gimnastyczną na I p. i muzyczną na II p.; wymalowano i wycyklinowano sale dla dzieci; oddzielono wszystkie kondygnacje specjalnymi drzwiami p.pożarowymi; zamontowano klapę oddymiającą; wymieniono wszystkie okna w budynku na drewniane odtworzeniowe, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków oraz wykonano rewaloryzację elewacji, co przywróciło kamienicy piękny zabytkowy wygląd.

Podczas tego  remontu dzieci z personelem od 12.X.2005 do 30 VI 2006 r. zostały przeniesione do Przedszkola nr 109 ul. Nowowiejskiej 78/80.

Obecnie do Przedszkola uczęszcza 140 dzieci w 6 grupach wiekowych od 3 do 6 lat w tym: 1 grupa 3 latków, 2 grupy 4 latków, 1 grupa 5 latków i 2 grupy  6 latków.

W XI 2010 r Przedszkole obchodziło Jubileusz 30 lecia działalności.